.

AdBlue Arızalarının Onarımı

 

SCR sistemi, ticari ismi AdBlue olarak bilinen ürenin 32.5% sulu çözeltisi ile egzoz gazı içinde yer alan NOx emisyonlarının reaksiyona girmesini sağlayan ve bu reaksiyon neticesinde egzoz gazı içersinde yer alan NOx emisyonlarının temiz hava içinde de bulanan nitrojen gazına (N2) dönüşümünü sağlayan katalitik arındırma teknolojisidir.


SCR sistemi, bu güne kadar yapılmış olan dinamometre ve saha testlerinden verimlilik, performans, omur ve düşük sistem maliyeti parametreleri ile başarı ile çıkmış tek NOx emisyonu arındırma sistem teknolojisidir. SCR katalist yönteminde, egzoz gazı akımının içine püskürtülen AdBlue adlı indirgen madde kullanılır. Bu madde, egzoz gazındaki zararlı azot oksitlerini (NOx) sağlığa zararsız bir gaza dönüştürür.


Emisyonlarda azami azaltmayı sağlamak için motorun tüm çalışma durumlarında indirgen maddenin büyük hassasiyetle dozajlanması gerekir. Sistemin elektronik kontrolü motor yönetim ünitesinden gelen tüm ilgili verileri ile egzoz sisteminde ölçülen değerleri işleyerek dozajı çalışma durumuna uygun olarak motorun ve katalizatörün ihtiyaçlarına göre ayarlar.


SCR sisteminde, egzozt, SCR katalitik konvertörden geçmeden önce AdBlue adlı sıvı püskürtülerek ayrıştırılır. Zararlı nitrojen oksitler, havada doğal halde bulunan nitrojen ve su buharına dönüşür. AdBlue bir amonyak reaktit madde (üre) ve sudan oluşur. Egzoz sistemindeki ısı, üreyi amonyağa (NH3) ve karbondioksite (CO2) dönüştürür. Bu işlemlerin ve SCR katalitik konvertörün ana malzemesi amonyaktır. Kimyasal katalitik ayrıştırmada, nitrojen oksitler (NOx), nitrojen gazına (N2) ve su buharına (H2O) dönüşür. Nitrojen gazı, soluduğumuz havada da bulunan doğal bir gazdır.
 

SCR sisteminde en sık karşılaşılan donanimsal arızalar Nedenleri ;


SCR sisteminde en sık karşılaşılan donanimsal arızalar Nedenleri ; AdBlue deposunda kir/parçacık olması; Besleme modülünün ön filtresinin sıkça tıkanmasına yol açar, Depoyu temizlerken sadece saf su kullanılmalı, soğuk temizleme sıvısı veya diğer temizleyiciler kullanılın amalidir, Basınçlı hava yağsız olmalıdır, AdBlue deposunda Yağlar/Dizel veya zararlı malzemeler olması, Tüm sistemin hasarına yol açar (Lastik halkalar, pompa ve filtre hasar görür), SCR sistemi standart AdBlue haricinde çalıştınlamaz, Yağ/dizel veya sisteme zararlı maddelerin AdBlue deposuna karışması durumunda tüm sistem değiştirilmelidir.


ford cargo chip tuning, eco tuning, ecu tuning, ford cargo ecu tuning, dpf - egr iptali, dpf - egr - scr arızası tamiri, egsoz katalizatör arızası tamiri, ford cargo beyin tamiri, adblue tamiri, ford kamyon beyin tamiri tamircisi, ford cargo beyin tamircisi, adblue tamircisi, ford cargo beyin tamiratı, adblue tamiratı, ford cargo beyin arızası, adblue arızası, ford kamyon chip tuning, ford kamyon beyin yazılım güncelleme, ford cargo beyin yazılım güncelleme, adblue yazılım güncelleme, adblue yazılım güncelleme, ecu beyin, ford kamyon ecu fiyatları, ford cargo ecu fiyatları, ford kamyon ecu arızası, ford cargo ecu arızası, ford kamyon ecu resetleme, ford cargo ecu resetleme,0281020100,0281020008,12a650, 0281020100 - 6c46-12a650-ab, ford cargo motor beyni - 0281020008 - 2c46-12a650-bc adblue tamiratı, ford cargo E6 Euro6 arızası, fmax arızası,